فراخوان پنجمین سالانه هنرهای شهری تهران با عنوان «بهارستان ۹۹» منتشر شد تا فرصتی برای خلق آثار متنوع شهری برای مسافران نوروزی و شهروندان فراهم کند.

 

به گزارش چیتاآرت پنجمین سالانه هنر شهری تهران با عنوان بهارستان فرصتی برای خلق آثار متنوع شهری و برپایی جشنواره هنری در آغاز فصل بهار است. سالانه هنر شهری تهران با عنوان بهارستان از هنرمندان دعوت می کند تا  با ارائه طرح و پیشنهادات خود در این رویداد شرکت کنند و سهمی در اهدای زیبایی به مسافران نوروزی و شهروندان داشته باشند.

 

 

اهداف 

 

برپایی جشن نوروزی هنرهای زیبا، برای خوش آمدگویی بهار به شهروندان تهرانی و مهمانان پایتخت.

بسترسازی برای حضور فعال و با نشاط هنرمندان و تعامل آنها با مردم.

بهره‌ گیری از فرهنگ، هنر و آئین‌های ایرانی‌اسلامی در تناسب با فضاهای شهری.

 

 

رویکرد محوری

 

توجه به الگوهای طبیعت، ارزش‌های ملی، روایت‌های تاریخی، نماد و نشانه‌های هنر و فرهنگ ایران زمین.

 

 

 

بخش‌های بهارستان ۹۹

 

آرایش فضای شهری (طراحی یک فضای آراسته و کامل، همانند یک جایگاه پذیرایی و بانشاط)

 

عناصر حجمی محیطی و آذین بندی خلاق (طراحی و چیدمان تاثیرگذار بر فضای شهری)

 

دیوارهای کوچک شهر من (بازپیرایی و نقاشی دیوارهای خاص درمسیرهای ویژه و فضاهای محلی در بخش دانشجویی)

 

احجام موقت (طراحی مجموعه عناصر و پیکره‌های معنادار و روایت‌گونه برای نصب در فضاهای خاص)

 

تخم مرغ های نوروزی (طراحی و رنگ پردازی احجام تخم مرغی با ایده های جدید هنری در دو بخش حرفه ای و دانشجویی)

 

آرایش درختان مختلف شهر همانند یک اثر هنری زیبا.

 

تزئین میدان (هنرمندان می توانند برای ۲۲ میدان مهم، به عنوان یک نقطه عطف شهری ایده پردازی کنند)

 

 

 

شورای انتخاب آثار و داوری بهارستان

 

محسن ناصریان، کیانوش غریب‌پور، حبیب‌اله صادقی، محمدرضا فیروزه‌ای، سیدمحمود شعیبی ، مهدی رنگچی، عباس افتخاری، سعید روانبخش، کامبیز صبری.

 

عناصر حجمی محیطی و آذین ‌بندی خلاق و نوگرا:

 

ایده ‌پردازی و اجرای آثار هنر شهری که یک فضا و میدان یا محیط شهری را تحت تاثیر قراردهد. استفاده از سواد بصری گرایش‌های مختلف برای خلق آثار بین رشته‌ای، با تاکید بر سرمایه تصویری هنر ایرانی، خط فارسی، عناصر ملی، الگوهای معماری و طراحی شهری، سازه‌های خلاق و گسترده رنگی، همراه با آمیزه‌ای از تجربه جهانی در زمینه‌های مختلف هنر شهری.

 

هنرمندان می‌توانند از باورها و نمودهای آئینی و فعالیت‌های مردمی الهام گرفته و با خلاقیت هنری، معنای تازه‌ای بدان ببخشند و الگوی جدیدی از حضور و مشارکت در عرصه عمومی شهر فراهم شود. استفاده از امکانات و تجهیزات مختلف مبلمان و عناصر محیطی همراه با رنگ‌های مناسب مورد تایید است. در هر منطقه یک میدان مهم در نظر گرفته شده است. خیابان، دیوارها، کافوهای مخابراتی، پیاده راه شهری، کف گذرگاه، برخی نقاط ویژه بزرگراه، رمپ و لوپ‌ها، فضاهای سبز، جداره، سطل زباله، پل عابر پیاده، میدان، پست‌های برق و… محل‌های مورد نظر برای این بخش است. لازم است هنرمند اثر جانمایی شده و موقعیت محل پیشنهادی را همراه با طرح خود ارائه نماید.

 

تخم مرغ‌های نوروزی

 

حجم ‌های دوست داشتنی و خاطره ‌انگیز که چندبار شهر را به سفره‌های رنگین نوروزی تبدیل کرده‌اند، همواره در بهارستان شادی و طراوت به شهر هدیه می‌کنند. هنرمندان علاوه بر بازسازی سنت‌های فرهنگی، از یک حجم معمولی به عنوان فرصتی برای خلق آثار درخشان هنری استفاده می‌کنند. تخم مرغ‌ها در ارتفاع ۱۵۰ و با قطر ۱۰۰ سانتی ‌متر در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد. طرح و ایده‌ها می‌تواند با تکنیک‌ها و رنگ‌های مختلف، همراه با ملحقات حجمی پیشنهاد شود. مبلغ هدیه ورودیه تخم مرغ‌ها در بخش حرفه‌ای ۲۵ میلیون ریال و در بخش دانشجویی ۱۵ میلیون ریال است. بخش دانشجویی مختص دانشجویان هنری در مقطع تحصیلی دانشگاهی کارشناسی و ارشد است. تعیین محل کارگاه تخم مرغ‌ها و پشتیبانی اجرایی بر عهده سازمان زیباسازی و تهیه ابزار و مواد بر عهده هنرمند است.

 

دیوارهای کوچک شهر من  

 

درون محله پر از دیوارهای کوچکی است که بوم‌های طبیعی برای خلق دیوار نگاره‌های صمیمی با مردم و عابران پیاده به شمار می‌رود. بهارستان فرصتی فراهم می‌آورد که با استفاده از ظرفیت و توانمندی هنرمندان ساکن محله و تاکید بر زمینه‌های فرهنگی، دیوارهای کوچک شهر تهران را بر اساس شکل و ماهیت طبیعی، بدون کمترین دستکاری در ساختار موجود، به محل روایت‌های زیبا از زندگی تبدیل و هنر دیوارنگاری را در مویرگ‌های شهر جاری کند. در این بخش علاوه بر رویکرد گذشته و بهره‌مندی از دیوارهای مختلف با حفظ ساختار، امکان طراحی دیواره با رویکرد حرفه‌ای نقاشی نیز فراهم است.

 

همه دیوارهایی که به طور عرفی مصداق نام «دیوار کوچک» باشند، به ویژه دیوارهای بین ۴۰ تا ۷۰ مترمربع، می‌تواند محل اجرای آثار هنرمند باشد. هنرمندان، دیوارهای محله‌های مختلف را انتخاب نمایند که از دیده‌شوندگی و مخاطب‌پذیری بالایی برخوردار باشد. هنرمند باید دیوار مورد نظر خود را شناسایی، عکاسی و پیشنهاد کند و اثر خود را بر آن، جانمایی کند و طراحی آثار با کمترین دستکاری و با توجه به ویژگی طبیعی وضع موجود پیش‌بینی گردد.

به هر طرح منتخب این بخش مبلغ  ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال ورودیه تعلق گرفته و سایر هزینه‌ها بر اساس نظر شورای هنری و تعرفه مصوب سازمان محاسبه و پرداخت می‌شود.

 

چه هنرمندانی می‌توانند در بهارستان ۹۹ شرکت کنند؟

 

همه هنرمندان با گرایش‌های مختلف هنرهای تجسمی، طراحان گرافیک، نقاشان، هنرمندان تصویرگر، مجسمه‌سازان، هنرمندان فعال در هنرهای محیطی، معمار و طراحان صنعتی و غیره می‌توانند در بهارستان ۹۹ شرکت کنند.

 

مقررات عمومی

 

هنرمند می‌تواند در هر بخش با حداکثر ۳ اثر شرکت کند.

 

ارائه طرح برای هنرمندان در بخش‌های مختلف آزاد است اما هنرمندان می‌توانند در یکی از بخش‌های هنرهای محیطی یا دیوارهای کوچک شهر من، اثر خود را اجرا کنند، شرکت در بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی برای همه هنرمندان آزاد است.

 

در داوری اولیه از هر هنرمند در هر بخش، فقط یک اثر پذیرفته می‌شود.

 

در بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی هنرمند می‌تواند فقط در یکی از بخش‌های حرفه ای یا دانشجویی شرکت کند.

 

 

تیم‌های هنری مجازند در فراخوان بهارستان ۹۹ شرکت کنند. به ‌شرط آنکه در تمامی مراحل ثبت نام و پس از آن، نماینده معرفی کنند. بدیهی است طرف حقوقی برگزارکننده، در تمامی مراحل اجرایی، اداری، مالی و اهدای جوایز، نماینده تیم هنری خواهد بود. رعایت حقوق بین اعضای تیم برعهده اعضای آن است و سازمان زیباسازی شهر تهران مسئولیتی در قبال مناسبات ایشان ندارد.

 

لازم است هنرمندان، طراحی‌ها، تصویرها، مستندات و ملحقات اجرایی خود را با کیفیت خواسته شده در هر بخش، با وضوح کامل و بدون ابهام به دبیرخانه ارسال کنند، در غیر اینصورت اثر از ورود به داوری اولیه محروم خواهد شد.

 

جلب رضایت مالکان خصوصی و کسب مجوز از نهادهای فوریت شهر، یکی از مراحل قطعی در اجرای هنرهای شهری است که ممکن است به تغییر محل و مختصات اثر منجر شود. لازم است هنرمندان محترم با آگاهی به این واقعیت در بهارستان شرکت کنند.

 

آثار بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی پس از داوری اولیه، در یک مرحله پذیرفته و اعلام نتیجه می‌شوند.

 

آثار در بخش‌های سه گانه و با توجه به مختصات هر بخش در شورای هنری و هیات انتخاب آثار، بررسی و انتخاب می‌شود.

 

آثار می‌بایست از مرحله ادیت و مشاوره شورای هنری عبور کند و پذیرش در مرحله اول به معنای قطعیت پذیرش اثر در رویداد نیست.

 

بودجه اجرای آثار (به جز تخم مرغ‌های نوروزی که قطعی است) بر مبنای تعرفه‌های سازمان زیباسازی شهر تهران و واقعیت‌های اجرایی و بر اساس تشخیص شورای فنی محاسبه خواهد شد.

 

رعایت مقررات عرفی و حرفه‌ای در رویدادهای سازمان زیباسازی، به ویژه عدم تعارض با موازین اخلاقی و قانونی، الزامی است.

 

شورای هنری مختار است با همکاری هنرمند و با رعایت آداب و اخلاق حرفه‌ای، در ویرایش طرح، تکنیک، روش اجرا، مواد، ابزار و… ورود کند. شرط پذیرش نهایی طرح، منوط به حصول نتیجه مطلوب در مرحله همفکری هنرمند و شورا خواهد بود.

 

آثار منتخب پس از بررسی‌های کارشناسی و توافق نهایی با هنرمند طی عقد قرارداد اجرا می‌شود.

 

ضمن به رسمیت شناختن و محترم شمردن پیشنهاد هنرمندان در جانمایی آثار، تعیین محل نهایی اجرا با برگزارکننده است.

 

رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان مورد تاکید برگزار کننده است. احراز کپی بودن اثر در هر مرحله علاوه بر حذف تمامی آثار شرکت‌کننده از بهارستان ۹۹، مشمول محرومیت‌های دیگر در سایر رویدادها و فراخوان‌های سازمان زیباسازی خواهد بود.

 

سازمان زیباسازی شهر تهران، حق استفاده و انتشار تصاویر آثار در سایت، کاتالوگ، گروه‌های خبری و مجازی، کتاب و غیره را دارد.

 

 

توصیه و الزام

 

حضور و مشارکت مستقیم هنرمند در فرایند اجرای اثر در فضای شهری مورد تاکید است.

 

آثار با توجه به حداکثر دیده شوندگی و جلوه بصری لازم در محیط شهر و با در نظر گرفتن تزاحم عوامل شهری طراحی شوند.

 

عملیات کارگاهی در محل نصب آثار با توجه به مقررات عمومی شهر و با رعایت مسائل زیست محیطی همراه باشد.

 

در طراحی ها، انتخاب مواد و مصالح و روش های اجرا، به مسائل زیست محیطی توجه شود.

 

طرح و ایده ها بر مبنای استفاده از مواد و مصالح ساده و ارزان، موجود، سبک با قابلیت اجرا و جمع آوری آسان طراحی شود.

 

 

داوری نهایی و جایزه های بهارستان

 

هیات داوران ۳ اثر در بخش نقاشی دیواری، ۳ اثر در بخش هنرهای محیطی و ۳ اثر در بخش طراحی میدان  را با جایگاه برابر به عنوان آثار برگزیده بهارستان ۹۹ معرفی خواهند کرد (بخش تخم مرغ های نوروزی غیر رقابتی است)

 

به تمام هنرمندان راه‌یافته به بخش های سه گانه رویداد، گواهی شرکت اعطا می شود.

 

به هنرمند برگزیده (یا نماینده تیم هنری) تندیس سالانه، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰میلیون ریال اهدا می شود.

 

 

اطلاع‌رسانی و برنامه‌ها

 

زمان تشکیل جلسات توجیهی با هنرمندان، جلسات شوراهای هنری و فنی و زمان بندی‌های مراحل برگزاری، از مرجع های اطلاع رسانی رسمی (سایت رویداد، سایت سازمان زیباسازی و رسانه های اجتماعی بهارستان) به اطلاع هنرمندان خواهد رسید.

 

 

مهلت ثبت نام و تحویل آثار

 

مهلت ثبت نام و تحویل آثار (صرفا با مراجعه حضوری)

 

شنبه ۵ و یکشنبه ۶ بهمن ماه؛ دیوارهای کوچک شهر من.

 

دو شنبه ۷ و سه شنبه ۸ بهمن ماه؛ عناصر حجمی محیطی و آذین بندی خلاق و نوگرا.

 

شنبه ۱۲ و یکشنبه ۱۳ بهمن ماه؛ تخم مرغ‌های نوروزی.

 

 

 

ثبت نام و تحویل آثار

 

هنرهای محیطی و آذین بندی خلاق و نوگرا.

 

الف. تکمیل فرم مشخصات هنرمند به صورت پرینت در ابعاد  A۴.

 

ب. تکمیل فرم توجیه اثر به صورت پرینت A۴.

 

ج. تحویل فایل JPEG آثار در قالب CD  یا  DVD . (شامل تصویر طرح پیشنهادی یا مدل ۳D یا تصویر ماکت به همراه تصویر جانمایی طرح در محل)

تخم مرغ های نوروزی

 

الف) تکمیل فرم مشخصات هنرمند به صورت پرینتت در ابعاد A۴

 

ب)  فایل طرح فرمت مورد نظر دبیرخانه و تحویل فایل JPEG  آثار در ابعاد A۳ با وضوح ۳۰۰ dpi  درقالب CD  یا DVD.

 

ج) ارائه کپی کارت دانشجویی معتبر برای شرکت در بخش دانشجویی.

 

 

دیوارهای کوچک شهر من

 

الف) تکمیل فرم مشخصات هنرمند به صورت پرینت در ابعادA۴.

 

ب) لی آوت طرح در فرمت مورد نظر دبیرخانه و تحویل فایل JPEG   آثار در ابعاد ۵۰x۷۰ سانتی متر با وضوح ۳۰۰ dpi در قالب CD  یا DVD.

 

 

 

 

کلیه فرم های ارائه آثار در هر بخش در سایت سازمان زیباسازی قابل دانلود است.

 

 دبیرخانه این رویداد واقع در تهران، پاسداران، میدان هروی، خیابان شهید وفامنش، خیابان شهید جمالی شرقی، پلاک ۱۲، عمارت عین الدوله است.

به منظور پیشواز بهار و با هدف ایجاد شور و نشاط در سطح شهر و استفاده از مشارکت ‌های مردمی سالانه هنرهای شهری تهران، حضور هنرمندان تجسمی را در گستره‌ی هنرهای شهری مغتنم شمرده و در نوروز ۹۹  پنجمین دورۀ برگزاری خود را تجربه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا دوست دارید جزئی از جامعه مجازی هنرمندان تجسمی باشید، آثارتان از دیگران رتبه دریافت کند و با دیگر آثار هنری مقایسه شود و همچنین بتوانید آثارتان را مستقیم برای فروش بگذارید؟

اگر این‌طور است کلیک کنید
close-link