Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

 

Hariri & Hariri Architecture Prize

Honoring emerging young talent

Led by the

League of Iranian Young Architects

(LIYA)

جایزه معماری حریری و حریری

جهت شناخت استعدادهای جوان و نوظهور

 

با برگزاری

 

لیگ معماران جوان ایران

 

 معرفی

مجموعه باشگاه و لیگ معماران جوان ایران در پی ایجاد بستری مناسب برای بروز استعدادهای فردی و گروهی در زمینه معماری است. این باشگاه متشکل از گروه های معماری جوان ایران است . در این مجموعه فرصتی فراهم خواهد شد تا معماران با استعداد و جوان ایران بتوانند با تشکیل گروه هایی در قالب کار تیمی ، توان خود را در سطح ملی و بین المللی به نمایش بگذارند و از طریق عضویت در باشگاه و شرکت در لیگ و در قالب برنامه های تخصصی علمی به جامعه حرفه ای ملی و بین المللی معماری معرفی گردند.. یکی از اصلی ترین برنامه های این مجموعه برگزاری لیگ معماران جوان ایران است. مسابقه اصلی لیگ بصورت سالانه برگزار خواهد شد.این مسابقه با رویکردی هنری و عملکردگرایانه در پی یافتن پاسخ هنر به نیازها و چالش های بشری از دریچه معماری است، معماری نوینی که فرهنگ و هنر را با تکنولوژی نو درآمیزد.

 

عضویت در لیگ

برای ورود به مجموعه لیگ معماران جوان ایران که شامل شرکت در مسابقه اصلی سالانه و عضویت در باشگاه و استفاده از مزایای آن است در گام نخست باید در سایت www.liyacompetition.ir)   (عضو شد و پس از آن یک تیم تشکیل داد. این عضویت لازمه تشکیل تیم و به دنبال آن عضویت در باشگاه معماران جوان ایران می باشد. چنانچه فرد پس از عضویت در هیچ تیمی عضو نشود می تواند به عنوان یک عضو در مجموعه باقی بماند اما تازمانی که عضوی از یک تیم نباشد اجازه شرکت در مسابقات و رویدادهای باشگاه و لیگ معماران جوان را ندارد.

 

تشکیل تیم

تمامی فعالیت ها در مجموعه لیگ وباشگاه معماران جوان ایران به صورت تیمی می باشد لذا برای شروع فعالیت در این مجموعه باید یک تیم تشکیل داد. هر یک از اعضای تیم باید بصورت جداگانه در سایت عضو بوده و یکی از اعضا به عنوان سرگروه تیم از طریق پروفایل شخصی خود در سایت اقدام به تشکیل گروه نماید. پس از آن که سرگروه در پنل تشکیل گروه کد ملی اعضا که هریک از آنها پیش از این در سایت عضو شده اند را وارد نماید یک پیام تاییدیه به پروفایل اعضا تیم فرستاده می شود و پس از تایید ، آن عضو به صورت خودکار به تیم اضافه شده و تیم مورد نظر تشکیل می شود. هر تیم دارای یک امتیاز بوده که از مجموع امتیاز های اعضا آن شکل می گیرد.

تبصره: چنانچه فردی که دارای عضویت در سایت است مایل به تشکیل تیم باشد اما اعضای مشخصی را برای هم گروهی شدن با آنها نداشته باشد می تواند در بخش داوطلبان تشکیل گروه در پروفایل شخصی خود لیست دیگر علاقه مندان به تشکیل تیم را ببیند و با راه ارتباطی که در آنجا قرار داده شده با دیگر علاقه مندان یک تیم تشکیل دهد.

شرایط سرگروه: ضروری است که سرگروه معمار بوده و در رشته معماری شاغل به تحصیل یا تحصیل کرده باشد.

شرایط اعضا: تعداد اعضای تیم باید حداقل 3 و حداکثر 5 نفر بوده وسن اعضای تیم زیر 40 سال باشد. هرعضو تنها می تواند در یک تیم عضو باشد

 تبصره: هر تیم می تواند حداکثر یک عضو بالای 40 سال داشته باشد.

توصیه: با توجه به بین رشته ای بودن مسابقه اصلی لیگ و دیگر رویدادهای باشگاه معماری جوان ترجیح بر این  است که در ساختار تشکیل تیم این مسئله مورد توجه قرار گیرد و اعضای تیم صرفا از یک رشته ( معماری) نباشند.

 

 

عضویت در باشگاه

پس از تشکیل تیم بصورت خودکار تیم به باشگاه معماران جوان اضافه شده و عضوی از باشگاه معماران جوان ایران خواهد شد.

 

جدول 1: امتیازات گروهی اعضای تیم عضو باشگاه لیگ معماران جوان ایران
ردیفموضوعامتیاز
1شرکت در مسابقه لیگ10
2پذیرفته شدن در مرحله نخست10
3رتبه دهم25
4رتبه نهم30
5رتبه هشتم35
6رتبه هفتم40
7رتبه ششم45
8رتبه پنجم50
9رتبه چهارم60
10رتبه سوم75
11رتبه دوم100
12رتبه اول150
13هر 3 سال عضویت تیم در باشگاه20

 

لازم به ذکر است رویدادهایی که در باشگاه برای تیم های عضو برگزار می شود دارای جداول امتیازی مجزایی است که برای هر رویداد به هنگام برگزاری آن اعلام می شود.

مزایای عضویت در باشگاه:

 • شرکت در مسابقه اصلی لیگ معماران جوان ( بدون محدودیت امتیازی برای گروه های شرکت کننده)
 • شرکت در مسابقات جنبی تخصصی ( دارای محدودیت امتیازی)
 • شرکت در پنل های علمی تخصصی ( دارای محدودیت امتیازی)
 • شرکت در ورک شاپ های آموزشی تخصصی ( دارای محدودیت امتیازی)
 • معرفی برای شرکت در پروژه های اجرایی در داخل و خارج از ایران ( دارای محدودیت امتیازی)
 • تورهای هدفمند در حوزه معماری (دارای محدودیت امتیازی)
 • حضور بعنوان نماینده باشگاه در مسابقات بین المللی (دارای محدودیت امتیازی)
 • پنل اطلاع رسانی تقویم مسابقات و رویدادهای ملی و بین المللی (بدون محدودیت امتیازی)
 • امکان دریافت و ارسال پیام خصوصی به همه اعضای باشگاه (بدون محدودیت امتیازی)
 • شرکت در مجمع سالانه جهت انتخاب انجمن های مشورتی و تخصصی (بدون محدودیت امتیازی)

 

                    

مسابقه اصلی سالانه لیگ معماران جوان ایران

 

رویکرد و هدف اصلی

این مسابقه با رویکردی هنری و عملکردگرایانه در پی یافتن پاسخ هنر به نیازها و چالش های بشری از دریچه معماری است، معماری نوینی که فرهنگ و هنر را با تکنولوژی نو درآمیزد.

 

کلیت                                    

 • در ابتدا سایت (مکان) مشخصی به عنوان بستر طراحی به همراه اسناد ومطالعات آن به شرکت کنندگان معرفی می گردد . شرکت کنندگان پس از اطلاع از مکان طراحی و همچنین مطالعه و بررسی و دیدن اسناد و مطالعات سایت مورد نظر بایستی پروپزال و طرح اولیه خود را آماده نموده و آن را به دبیرخانه دائمی مسابقه از طریق وب سایت ارسال نمایند.
 • پس از دریافت پروپزال و طرح اولیه از سوی تیم های شرکت کننده، این آثار توسط مشاور علمی، مشاور هنری و مشاور ساخت مورد ارزیابی قرار گرفته و پیشنهادهایی جهت بهبود هر یک از طرح ها توسط مشاوران به گروه های شرکت کننده ارائه می گردد. در این قسمت گروه های شرکت کننده مختاربه پذیرش و یا عدم پذیرش پیشنهادهای مشاوران می باشند.
 • گروه های شرکت کننده نسخه نهایی و کامل طرح خود را همراه با جزئیات اجرایی به دبیرخانه مسابقه ارسال می نمایند.
 • طرح های نهایی ارسال شده به دبیرخانه توسط داوران مرحله اول در داخل ایران داوری خواهد شد وازبین تمامی آثار حداکثر 20  طرح بدون در نظر گرفتن اولویت برگزیده خواهند شد.
 • 20 اثر راهیافته به مرحله نهایی توسط داوران این بخش به سرپرستی خانم ها گیسو و مژگان حریری مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و از میان آن ها 10 طرح نخست معرفی خواهند شد.

 

سایت و بستر طراحی  مسابقه

با مطالعاتی که توسط تیم اجرایی مسابقه صورت می گیرد مکانی به عنوان سایت طراحی برای شرکت کنندگان انتخاب می گردد ترجیحا سایت تا حد ممکن بکر و بدون سازه های از پیش ساخته شده است تا ذهن گروه های شرکت کننده محدودیت کمتری در انتخاب موضوع و بیان مسئله خود داشته باشد. این سایت بنا بر پتانسیل خود می تواند در یک تا چند دوره از مسابقه معرفی گردد.

اسناد و مطالعات مربوط به سایت

درکنار معرفی سایت، اسناد و مطالعات مربوط به سایت نیز در اختیار تیم های شرکت کننده قرار می گیرد.، این اسناد حاوی مطالعات جغرافیایی، اقلیمی، اجتماعی وهرگونه اطلاعاتی است که برای شناساندن  بهتر سایت مورد نظر به تیم های شرکت کننده لازم می باشد. این اسناد و مطالعات توسط تیم اجرایی مسابقه تهیه شده و از طریق وبسایت مسابقه به صورت نسخه های مکتوب ، تصویری و ویدیویی در اختیار تیم ها گذاشته می شود.

پروپوزال و طرح اولیه

پروپوزال و طرح اولیه ای که تیم های شرکت کننده از طرح خود ارائه می دهند باید حاوی موارد زیر باشد

 • بیان مسئله: تیم شرکت کننده با بررسی مطالعات طرح که پیش از این به آن اشاره شد باید یک مسئله و دغدغه را به عنوان مسئله اصلی خود بیان کند این دغدغه بایستی تا حد ممکن مسئله ای جهان شمول بوده و رفع مشکل انسان امروز از اولویت های آن باشد.
 • ضرورت موضوع و هدف طرح: در این بخش تیم شرکت کننده ضرورت پرداختن به موضوع و هدف از انجام طرح را در ارتباط با سایت و بستر طرح را بیان می نماید. این امر باعث می شود تا ذهن تیم های شرکت کننده دغدغه های جهان شمول انسانی را با بستر طرح منطبق سازی کند. همچنین ضروری است که موضوع پیشنهادی طرح مشکلی جهانی را شامل گردد و هدف طرح می بایست ارائه پاسخی هنرمندانه ، قابل اجرا و تلفیقی از هنر ، معماری و فناوریهای نوین در مقیاسی محلی باشد.
 • معرفی و توضیح اولیه: در این قسمت تیم شرکت کننده میباست به بسط ایده خود پرداخته و طرح مورد نظر خود را در قالب نقشه ها و ارائه های سه بعدی معرفی نماید.

 

نحوه ارسال آثار

درهر دو مرحله ی پروپوزال اولیه و طرح نهایی، سرگروه تیم بایستی از طریق پروفایل تیم خود در سایت اینترنتی مدارک اثر طراحی شده را بارگزاری نماید. همچنین نظرات مشاوره ای که در مرحله نخست توسط مشاوران مسابقه در خصوص هراثر  ارائه می‌گردد در پروفایل تیم برای تمامی اعضای تیم قابل رویت می باشد.

 قالب استاندارد برای ارسال آثار.

طرح نهایی : طرح نهایی که تیم های شرکت کننده به دبیرخانه ارسال می کنند میبایست شامل موارد زیر باشد:

 • حداکثر 3 شیت 70*50 سانتی متر به صورت عمودی (توضیحات شیت تماما به زبان انگلیسی) و بدون درج نام و مشخصات ( Jpeg)
 • پروپوزال توضیح طرح به زبان فارسی (حداکثر 3 برگ A4) بدون درج نام و مشخصات (word – Pdf  Jpeg- )

تبصره : حجم هر یک از فایل های ارسالی نباید بیش از 25 مگابایت باشد.

تذکر: پروپوزال توضیح طرح در داوری مرحله اول مورد ارزیابی قرار میگیرد و داوری در مرحله دوم صرفا براساس ارزیابی شیت های ارسال شده به زبان انگلیسی است . لذا هرگونه اطلاعات ضروری طرح بایستی در شیت های معرفی طرح گنجانده شود.

 

 داوری مسابقه

داوری این مسابقه در دو مرحله  انجام خواهد شد که مرحله اول آن در ایران زیر نظر۵ داور مطرح داخلی و مرحله دوم آن زیر نظر ۵ داور بین المللی به سرپرستی خانم ها گیسو و مژگان حریری  انجام میشود که از معماران معتبر و شناخته شده دردنیا هستند و جوایز مسابقه را هر ساله شخصا اهدا خواهند نمود. بنا بر سیاست های اجرایی مسابقه نام داوران تا زمان شروع ارزیابی مرحله اول مسابقه اعلام نخواهد شد این سیاست بنا دارد تا تیم های شرکت کننده چارچوب های ذهنی و رویکرد طراحی خود را با چارچوب های ذهنی هیات داوران همسوسازی نکند.

 • کمیسیون بررسی آثار : در ابتدا تیم های شرکت کننده پروپوزال و اتود اولیه ای از طرح خود را مطابق با آن چه که در بالا توضیح داده شد تهیه کرده و طبق جدول زمانبندی مسابقه به دبیرخانه لیگ ارسال می نمایند. پس از دریافت آثار اولیه کمیسیونی متشکل از دبیر علمی، مشاور هنری و مشاور ساخت وظیفه بررسی طرح های اولیه تیم های شرکت کننده را بر عهده دارد و نظرات مشورتی و اصلاحی جهت حضور بهتر آثار در مرحله بعد را نیز به تیم ها ارائه می کند. در این قسمت تیم های شرکت کننده مختاربه پذیرش و یا عدم پذیرش پیشنهادهای مشاوران می باشند.
 • داوری مرحله اول: پس از آن که گروه های شرکت کننده مطابق با جدول زمانی مسابقه نسخه نهایی و کامل طرح خود را همراه با جزئیات اجرایی به دبیرخانه مسابقه ارسال کردند ، هیات داوری در داخل کشور پس از ارزیابی طرح نهایی و پروپوزال توضیح طرح حداکثر 20 اثر برگزیده را بدون اولویت معرفی خواهد کرد.
 • داوری نهایی: بررسی و ارزیابی نهایی طرح ها انتخاب ۱۰ اثر برگزیده به ترتیب اولویت توسط هیات داوری خارج از کشور انجام خواهد شد.

 

برندگان مسابقه

 • رتبه اول: تیمی که در این مسابقه حائز رتبه اول می شود علاوه بر تندیس و لوح، مبلغ هفتصد میلیون ریال دریافت خواهد کرد . تیم اول متعهد می شود با مبلغ دریافتی اثر طراحی شده خود را در سایت مسابقه اجرا نماید.
 • رتبه دوم: برای تیمی که مقام دوم را کسب می کند علاوه بر لوح و تندیس ، جایزه نقدی به مبلغ پنجاه میلیون ریال در نظر گرفته می شود.
 • رتبه سوم: برای تیمی که مقام دوم را کسب می کند علاوه بر لوح و تندیس ، جایزه نقدی به مبلغ سی میلیون ریال در نظر گرفته می شود.
 • رتبه چهارم تا دهم: برای تیم هایی که مقام های چهارم تا دهم را کسب میکنند لوح و تندیس در نظر گرفته میشود.

امتیاز هر یک از تیم های اول تا دهم بر اساس جدول امتیازات (جدول 1)  به مقدار مشخصی در باشگاه معماران جوان ایران افزایش پیدا خواهد کرد.

محدودیت آثار شرکت داده شده در مسابقه برای هر تیم

هر تیم می تواند با حداکثر ۳ طرح مجزا را در مسابقه شرکت کند

 

هزینه شرکت در دور اول مسابقه لیگ معماران جوان ایران

نظر به درخواست خواهران حریری و تقبل هزینه های ورودی توسط دانشگاه رازی کرمانشاه شرکت برای تمامی تیم ها بصورت رایگان فراهم می باشد.

 

 

زمان بندی دور اول مسابقه لیگ معماران جوان ایران

ردیفعنوانتاریخ پیشنهادی
1پایان ارسال آثار مرحله اول ارسال از طریق سایت25 شهریور ماه1398
2 شروع ارزیابی مرحله اول و اعلام نظر مشورتی به شرکت کنندگان27 شهریورماه 1398
3بازگشت آثار به شرکت کنندگان جهت اصلاح و ارائه نهایی2 مهرماه 1398
7ارسال نهایی آثار به دبیرخانه10  مهر ماه 1398
8مشخص شدن حداکثر 20 اثر برگزیدهدهه سوم مهر ماه 1398
9اختتامیه (اعلام نتایج نهایی نفرات سه نفر برگزیده)نیمه دوم ابان ماه 1398
10عقد قرارداد با نفر اول مسابقه ( شروع عملیات اجرا) 20 آبان ماه 1398
11رونمایی از طرح برگزیده اجرا شدههفته اول اسفندماه 1398

 

اطلاع رسانی و ارتباط با مسابقه

راه ارتباطی مخاطبان با برگزار کنندگان مسابقه از دو طریق می باشد:

 • فضای مجازی: اصلی ترین راه ارتباطی وب سایت اصلی مسابقه می باشد که تمامی اطلاع رسانی ها و اطلاعات مربوط به مسابقه در آن جا قرار داده خواهد شد علاوه بر این یک رشته کلیپ های ویدیویی جهت روشنگری شرکت کنندگان در سایت گذاشته می شود.

توئیتر، اینستاگرام، تلگرام، صفحه اختصاصی آپارات، و ایمیل مسابقه :

Liyacompetiton.com

Liyacompetition.ir

t.me/liyacompetiton

Instagram.com/liyacompetition

Apparat.com/liyacompetiton

 

 

 

 • مکان دبیرخانه دائمی مسابقه: کرمانشاه، دانشگاه رازی ، دانشکده هنر و معماری ، دبیرخانه دایمی لیگ معماران جوان ایران
 • شماره تماس و فکس: 988334343420+

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مهمترین اخبار فراخوان‌های هنری در دنیا
لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

شما همچنین می توانید وارد کانال تلگرام ما شده و از آخرین فراخوان‌های خارجی مطلع شوید
@cheetart
اطلاعاتم را ثبت کن