آموزش ادیت عکس خام با ادوب کمرا رآو (Adobe Camera Raw)

بسته های آموزشی نهنگ دریای ادوبی

 

 

 

تا زمانی که عکسی رو که گرفتی ویرایش نکنی عکست خامه

 

 

 

 

چرا ادوب کمرا رآو؟

حتما می دونی که بهترین عکس محصول بهترین ادیته و عکس های تو تا زمانی که نتونی ویرایششون کنی خیلی دلچسب نخواهد بود حتی اگر بهترین دوربین رو داشته باشی.

اما ادیت با چه نرم افزاری؟

آیا تا حالا با ادوب کمرا رآو کار کردی؟

پلاگین فتوشاپ که بهترین وسیله برای ادیت عکس خامه

 

 

 آموزش ادیت عکس خام نرم افزار ادوب کمرا راو به تو این قابلیت رو میده که عکسهایی با کیفیت عکس های بهترین عکاسان دنیا تو رزومه ات داشته باشی و از اونجایی که این نرم افزار یک پلاگینه که در نرم افزار فتوشاپ باز میشه اسم این بسته های آموزشی نهنگ دریای ادوبی انتخاب شده به این معنی که با آموزش های ما می تونی مثل یک نهنگ تو دریای عمیق نرم افزار فتوشاپ شنا کنی و رویاهات رو محقق کنی.

میخوام نمونه آموزش ها رو ببینم

مدرس این مجموعه آموزشی:

رسول امین

 

 

 

در این مجموعه چه آموزش هایی قراره به من داده بشه

سرفصل مطالب آموزشی

1 . مقدمات : تفاوت فایل های 16 بیت و 8 بیت (انواع فرمت ها)
2 . مقدمات : فضاهای رنگی و کالیبراسیون مانیتور
3 . بخش اول ACR : تب Basic
4 . بخش دوم ACR : تب Tone Curve
5 . بخش سوم ACR : تب Detail
6 . بخش چهارم ACR : تب HSL
7 . بخش پنجم ACR : تب Split Toning
8 . بخش ششم ACR : تب Split Lens Correction
9 . بخش هفتم ACR : تب Effects
10 . بخش هشتم ACR : تب Camera Calibration
11 . بخش نهم ACR : ابزار white balance tool
12 . بخش دهم ACR : ابزار TAT Tool
13 . بخش یازدهم ACR : ابزار Crop Tool
14 . بخش دوازدهم ACR : ابزار Spot Rimoval
15 . بخش سیزدهم ACR : ابزار Adjustment Brush
16 . بخش چهاردهم ACR : ابزار Graduated و Redial Filter
17 . بخش پانزدهم ACR : ابزار HDR و Panorama

 

با خرید این بسته آموزشی چه چیزی به دست میارم؟

 

شما با پرداخت این مبلغ یک مدرس تمام وقت را برای همیشه در کنار خود خواهید داشت.

از هزینه سفرهای درون شهری (پرداخت کرایه، پیدا کردن جای پارک، اصطهلاک خودرو، انتظار برای وسایل نقلیه عمومی و…) بر حذر خواهید بود.

از استنشاق هوای کثیف،‌گرمای تابستان یا سرمای زمستان برکنار خواهید بود.

می توانید هر درس را هر چه لازم باشد تکرار کنید.

با مدرس این بسته آموزشی ارتباط داشته باشید و از ایشان کمک بگیرید.

از ۱۵ درصد تخفیف به مناسبت افتتاح فروشگاه محصولات آموزشی ما برخوردار خواهید بود.

در نهایت مانند یک نهنگ در دریای عمیق نرم افزارهای ادوبی شنا می کنید و به خلق ایده های ناب خود خواهید پرداخت.

 

شما می دانید بهترین عکس ها، عکس هایی هستند که بهترین ویرایش روی آن انجام شده باشد. این مجموعه آموزشی برای عکاسان حرفه ای و آماتور توصیه می شود.

میخوام با نرم افزار ادوب کمرا رآو بیشتر آشنا بشم

آشنایی با Adobe camera raw

 

قبل از اینکه به معرفی پلاگین ACR یا ادوبی کمرا راو (Adobe Camera Raw) بپردازیم، لازمه ابتدا با فورمت خام (RAW) تصویر آشنا بشیم.

فورمت خام (RAW) چیست؟

 

تصویری که با فورمت خام (RAW) توسط یک دوربین عکاسی دیجیتال گرفته شده است شامل فایل دیجیتالی است که کلیه اطلاعات تصویر را در بر دارد و بدون اینکه در دوربین پردازش شده باشد، بدست آمده است. در واقع RAW یک فایل خام از کلیه اطلاعات عکس می باشد که دوربین عکاسی ثبت نموده و هنوز پردازشی بر روی آن انجام نگرفته است. برای استفاده از این فایل، بایستی ابتدا آن را به یکی از فورمتهای رایج عکس تبدیل نمود تا قابلیت نمایش، چاپ و یا استفاده در شبکه یا اینترنت را پیدا کند.

فایل RAW به علت اینکه همه اطلاعات اولیه تصویر را دارا می باشد مناسب ترین فورمت برای پردازش و ویرایش تصاویر دیجیتال است و با کمک آن می توان بیشترین کیفیت ممکن از عکس گرفته شده را بدست آورد.

 

نمایی از محیط پلاگین ACR

 

کاربرد پلاگین ACR (Adobe Camera Raw)

در عکاسی با فورمت RAW فایل های تصویری بدست آمده خام بوده و نیاز به ویرایش در برنامه نرم افزاری مخصوص خواهد داشت. بعضی از تولید کنندگان دوربین عکاسی و همچنین چندین شرکت تولید کننده نرم افزار، برای ویرایش فایل های خام ، نرم افزارهای ویژه ای ارائه داده اند. شرکت ادوبی نیز برای ویرایش فایل های RAW چندین برنامه ارائه کرده است. از جمله برنامه Adobe Lightroom که اصولا برای ویرایش عکس طراحی و به بازار عرضه گردید.

با توجه به سابقه نرم افزار فوتوشاپ و وسعت کاربران آن، پلاگین ادوبی کمرا راو یا ACR (Adobe Camera Raw) توسط شرکت ادوبی (Adobe) برای ویرایش فایل های خام (RAW) در محیط فوتوشاپ طراحی و تولید شد. این برنامه در نسخه های جدیدتر گسترش بیشتری یافت و ابزارهای آن کاربردی تر شدند. پلاگین ACR در حال حاضر یکی از پر مخاطب ترین برنامه های ویرایش عکس های خام است که عمدتا توسط کاربران فوتوشاپ استفاده می شود.

 

ACR در مقایسه با فوتوشاپ

اصولا فوتوشاپ یک برنامه ویرایشگر بر پایه پیکسل (Pixel-based) است. یعنی وقتی در محیط فوتوشاپ کار می کنید، تغییرات اعمال شده بر روی پیکسل ها خواهد بود. این روند اصولا تخریبی (Destructive ) خوانده می شود زیرا اطلاعات اولیه تصویر را تغییر می دهد. در نقطه مقابل ویرایش بر پایه پیکسل، ویرایش پارامتریک (Parametric ) قرار دارد که یک ویرایش غیرتخریبی (Non-destructive) است و برنامه کمرا راو (ACR) از این نوع است. در ACR در واقع اطلاعات تصویر تغییر نمی کند بلکه دستورات و تنظیمات نحوه نمایش آن اطلاعات که به آن فراداده یا متادیتا (Metadata) می گویند تغییر می کند و آن تغییرات را بطور جداگانه ذخیره می نماید.

 

محیط فوتوشاپ در مقایسه با پلاگین ACR

 

بطوریکه هر زمان لازم باشد می توان مجددا شکل اولیه فایل خام را مشاهده کرد. بنابراین با ویرایش متادیتا و ذخیره آن در کنار فایل اصلی فقط نحوه نمایش فایل خام تغییر می کند و آنچه ما مشاهده می کنیم در واقع فایل ویرایش شده نیست.

در این حالت هیچ تغییری در تصویر اصلی ایجاد نشده و دستورالعمل و تنظیمات نمایشی و ویرایشی آن نیز بطور جداگانه ای در کنار آن ذخیره شده است. شما می توانید هر چند باری که بخواهید این متادیتا را تغییر دهید و ویرایش کنید بدون اینکه در اطلاعات اولیه تصویر تغییری ایجاد شود.

هنگامی که ما از فایل RAW با فورمت دیگری مثل TIFF یا JPEG خروجی می گیریم، در این مرحله در واقع دستورالعمل ها و تنظیمات کمرا راو به پیکسل های تصویر اعمال می گردد و تصویر با فورمت جدید ذخیره می شود. در این مرحله، اگر فورمت جدید در برنامه فوتوشاپ تحت ویرایش قرار گیرد، نوع آن یک ویرایش تخریبی خواهد بود.

نکته مهم اینکه فراموش نکنید که برنامه کمرا راو (ACR) جایگزین فوتوشاپ نیست و برای رقابت با آن طراحی نشده است! اصولا ACR باید نقطه شروع در اتاق تاریک (دیجیتالی) شما باشد، یعنی جایی که پردازش اولیه و توسعه تصویر اتفاق می افتد و در صورت لزوم برای تکمیل ویرایش ، آن را به محیط فوتوشاپ انتقال می دهید و عملیات تکمیلی را به انجام می رسانید.

ویژگی های پلاگین ACR

در ACR ابزارهای(Tools) متعددی وجود دارد که می توان با آنها مواردی همچون میزان نوردهی (Exposure)، کنتراست (Contrast)، روشنایی (Brightness)، رنگ (Color)، تراز سفیدی (White balance)، تونالیته (Tone)، شارپنس (Sharpness)، اصلاح اعوجاج رنگی (Chromatic Aberration) و تنظیماتی از این دست را به خوبی انجام داد. از خصوصیات خوب ابزارهای ACR می توان به کنترل بالا در عین سادگی استفاده از آنها اشاره کرد.

در نسخه های جدیدتر ACR کاربردهای هر ابزار بهبود زیادی یافته است بطوریکه با مهارت پیدا کردن در استفاده از آنها شاید بتوان گفت در اکثر موارد از خروجی ACR تصویر نهایی و مطلوبی بدست می آید که معمولا نیازی به ویرایش های بیشتر یا تکمیلی در محیط فوتوشاپ نخواهد داشت.

با این وجود خیلی از متخصصین فوتوشاپ عقیده دارند که ACR پردازنده بسیار خوبی برای تبدیل تصاویر خام و ارتقای آن به عنوان یک توسعه دهنده (Developer) است و از طرفی فوتوشاپ نیز یک ویرایشگر (Editor) قوی تصویر است و توانایی های ویژه ای که دارد همچنان در ویرایش عکس مورد استفاده می باشد.

تنظیمات کلی که در ACR انجام می شود در محیط فوتوشاپ نیز قابل انجام است، ولی در ACR ابزارهای مذکور بطور اختصاصی برای فایل های خام و با دسترسی های ساده تری تدارک دیده شده اند. به عبارتی برنامه ACR اختصاصا برای ویرایش عکس طراحی شده است در حالیکه فوتوشاپ اصولا علاوه بر ویرایش عکس، در طراحی گرافیکی و زمینه های چند رسانه ای نیز بطور اختصاصی بکار می رود.

پلاگین ACR در واقع جایی است که پردازش اولیه عکس انجام می شود و تنظیماتی که کل تصویر را تحت تاثیر قرار می دهد در آنجا اتفاق می افتد. برای انجام تنظیمات منطقه ای یا خاص، می توان از محیط فوتوشاپ استفاده کرد که توانایی های فوق العاده ای در این زمینه دارد.

یک عکاس برای ویرایش عکس های خود نیازی به استفاده از کلیه امکانات و ابزارهای فوتوشاپ نخواهد داشت. خصوصا اینکه همان عملیاتی که در محیط کمرا راو (ACR) انجام می دهد در مواردی در محیط فوتوشاپ وقت گیرتر و دشوارتر انجام خواهد پذیرفت. پلاگین ACR در واقع برای ساده تر کردن فرایند ویرایش تصاویر برای عکاسان طراحی شده است.

از ویژگی های دیگر ACR این است که می توان به راحتی عکس های مشابه را در یک زمان ویرایش نمود، چیزی که معمولا در فوتوشاپ به راحتی امکان پذیر نمی باشد. این خاصیت موجب صرفه جویی در زمان و انرژی عکاس خواهد گردید.

همچنین می توان تنظیمات یک تصویر را که ذخیره شده است، برای تصویر دیگری بکار گرفت، بدون اینکه هیچ فعالیت اضافه دیگری بر روی آن اعمال نمود.

چند نمونه از ابزارهای پلاگین ACR

 

نصب برنامه ACR و بازکردن فایل های خام

از نسخه CS5 فوتوشاپ به بعد، ACR به همراه برنامه فوتوشاپ ارائه شده است و با نصب فوتوشاپ، پلاگین ACR نیز نصب می گردد. ولی در نسخه های قبل تر لازم است پلاگین آن (ACR Plug-in) جداگانه نصب شود.

پس از نصب پلاگین ACR، هنگامی که برنامه فوتوشاپ را باز می کنید، اگر از قسمت منوی File اقدام به باز کردن یک فایل تصویری خام (RAW) نمایید، بطور خودکار فایل مذکور در محیط ACR باز خواهد شد. همچنین در حالتی که برنامه فوتوشاپ باز نیست، اگر از داخل محیط کامپیوتر نسبت به باز کردن یک فایل RAW در برنامه فوتوشاپ اقدام کنید، پس از باز شدن فوتوشاپ، فایل ابتدا در محیط ACR باز می شود. به عبارتی فایل تصویری خام لازم است ابتدا توسط برنامه ACR پردازش شود و سپس خروجی آن قابلیت باز شدن در محیط فوتوشاپ را خواهد داشت.


برنامه ACR به عنوان فیلتر در فوتوشاپ

 

در نسخه های جدید نرم افزار فوتوشاپ (Photoshop ) فیلتر جدیدی به نام Camera Raw filter تعبیه شده است که در واقع اکثر امکانات پلاگین ACR را دارا می باشد و اجازه می دهد بدون تاثیر تخریبی خاصی بتوان تصاویر را در داخل محیط فوتوشاپ ویرایش نمود و نیازی نیست جداگانه وارد محیط ACR شد.

فیلتر Camera Raw اگرچه تمامی امکانات ACR را ندارد ولی تعداد زیادی از ابزارهای کاربردی آن اعم از تنظیمات تراز سفیدی، شارپنس، کنترل رنگ و خیلی موارد دیگر را در اختیار کاربر قرار می دهد. برای استفاده از این فیلتر نیازی نیست که حتما فایل تصویری توسط ACR پشتیبانی شود و همچنین می توان آن را بر روی هر لایه ای از تصویر که بخواهید استفاده نمایید.

مسیر دسترسی به فیلتر Camera Raw در محیط فوتوشاپ

همچنین در هر مرحله ای از فرایند ویرایش عکس می توان از آن استفاده کرد و همچون ACR نیازی نیست که حتما در ابتدای کار که عکس را باز می کنید، آن را بکار ببرید.

برای استفاده از این فیلتر، پس از انتخاب لایه مورد نظر خود، از قسمت فیلتر ها، Camera Raw filter را انتخاب می کنید. با باز شدن فیلتر می توانید از ابزار های (Tools) آن برای ویرایش آن لایه از تصویر استفاده کنید. پس از انجام ویرایش های مورد نظر خود با فشردن کلید تایید (OK) ، تمام ویرایش هایی که انجام داده اید بر روی آن لایه اعمال خواهد شد.

راه ارتباطی با پشتیبانی

 

برای سوال درباره این آموزش و آموزش های دیگه ما می تونین به این شماره تماس بگیرین:

09923995023